Fenomen drewna skandynawskiego
- Szczegóły
Mimo tradycji budowania domów murowanych, w Polsce od kilku lat rośnie liczba domów budowanych z drewna. Do budowy takiego domu eksperci zalecają użycie drewna skandynawskiego. Dlaczego to właśnie drewno pochodzące z północy sprawdza się w tym przypadku najlepiej?
Unikalne cechy
Drewno skandynawskie posiada kilka zalet, które sprawiają, że jest idealnym budulcem, jeśli chodzi o konstrukcję domu. Jest stosunkowo gęste i bardzo wytrzymałe, ale mimo to łatwe w obróbce. Drewno skandynawskie zachowuje swój poziom wilgotności i kształt. Oczywiście jak każde inne drewno nie nadaje się do budowy domu tuż po ścięciu drzew. Przed eksportem za granicę drewno poddawane jest obróbce, by stało się bezpiecznym elementem konstrukcji. Drewno poddaje się sezonowaniu, suszeniu w specjalnych komorach, a następnie kilkakrotnie struga i frezuje. Przygotowane w ten sposób jest odporne na działanie mikroorganizmów i szkodników, a także staje się trudnopalne. Drewno osiąga też swój finalny kształt i konstrukcja domu nie „pracuje”. Dlatego też dom jest stabilny i bezpieczny.
Czy domy z drewna są mniej wytrzymałe niż zwykłe domy?
Wiele osób wciąż wyobraża sobie drewniany dom jako chwiejną i „zimną” konstrukcję. Współczesne drewniane domy to nie letniskowe chatki, ale domy z prawdziwego zdarzenia, prawie nie różniące się od murowanych konstrukcji. Konstrukcje szkieletowe da się obłożyć dowolną elewacją. Niewprawne oko nawet nie pozna, że dom zbudowany jest z drewna. Drewniane domy nie są zimne. Z drewna buduje się obecnie domy energooszczędne i pasywne. Wbrew krążącym mitom drewniane domy nie są bynajmniej niestabilne. Stawiają taki sam opór złym warunkom pogodowym jak zwykłe domy, z powodzeniem mogą przetrwać kilkadziesiąt lat. Nie są również łatwopalne. Odpowiednie przygotowanie drewna i szczelnie wypełnione ściany utrudniają rozprzestrzenianie się ognia. W porównaniu do domu murowanego, dom szkieletowy stawia się szybko i o dowolnej porze roku. Jest o wiele bardziej ekologiczny, tańszy i łatwo można go rozbudować w razie potrzeb.