Jakie drewno sprawdza się najlepiej jako deski podłogowe?
- Szczegóły
Wybierając deski podłogowe, bierz pod uwagę zarówno aspekt estetyczny, jak i właściwości wybranego rodzaju drewna. Deski powinny pasować kolorem do wnętrza domu i elementów dekoracji. Muszą także odpowiadać wymogom danego miejsca, sposobu jego użytkowania. Z poniższego tekstu dowiesz się, czym charakteryzują się poszczególne gatunki drewna.
Wybierając deski na podłogę, zwróć uwagę na ich kolor oraz usłojenie. Pamiętaj również, że deski tego samego rodzaju można poddawać selekcji według ilości sęków i położenia słoi. Te z dużą ilością sęków i słoi pasują szczególnie do wnętrz o charakterze rustykalnym. Niezwykle ważne jest zwracanie uwagi na rodzaj drewna. Do pomieszczeń, w których przebywa wiele osób i ruch jest intensywny, zawsze wybieraj drewno wytrzymałe, które nie będzie ulegać szybkiemu zniszczeniu.
Różne gatunki drewna
Drewno dębowe ma jasny kolor, jest odporne na ścieranie. Jesion jest twardy, dosyć elastyczny, jego zabarwienie jest ciepłe. Drewno teakowe jest wytrzymałe, nadaje się do stosowania nawet na zewnątrz, a merbau wykorzystuje się głównie w systemach ogrzewania podłogowego.
Delikatniejsze deski, na przykład brzozowe, możesz położyć w pomieszczeniach, gdzie rzadko się wchodzi, na przykład w sypialni. Sosna i świerk to gatunki uważane za średnie pod względem twardości, jednak zrobione z nich deski podłogowe mogą mieć dodatkowo ryfle odprężeniowe, które zabezpieczają przed nadmierną pracą. Drewno świerkowe charakteryzuje się piękną, jasną barwą. Drewno sosnowe występuje w różnych kolorach.
Deski surowe czy wykończone?
Deski surowe dostępne w sklepach mogą być lite lub warstwowe, a ich krawędzie mogą mieć wpusty i wypusty lub być zupełnie proste. Jeśli zdecydujesz się na nie, pamiętaj, że trzeba je poddać cyklinowaniu i pokryciu warstwą specjalnego oleju lub lakieru. Tak zabezpieczone nabierają odporności na czynniki zewnętrzne i mogą przetrwać długie lata. Deski już wykończone, zazwyczaj są cieńsze. Można je przykleić lub układać jako podłogę pływającą.