Klejonka kontra lite drewno - porównanie właściwości
- Szczegóły
Drewno jest wyjątkowym materiałem, wykorzystywanym na wiele różnych sposobów, zaczynając od budowy domów, na meblach i zabawkach kończąc. O jego właściwościach decyduje nie tylko rodzaj użytego do produkcji drzewa, ale także sposób obróbki. Szukając właściwego produktu, musisz zdecydować, czy wybrać drewno lite, czy klejone. Poznaj podstawowe różnice między nimi.
Lite drewno to naturalny surowiec powstały ze ściętego drzewa, poddany specjalnej obróbce. Jest dostępne w formie desek, bali, łat i krawędziaków. Charakteryzuje się odpornością na działanie szkodników, pleśni i grzybów, jednak może mieć tendencję do pękania, kurczenia się i paczenia. Jego wytrzymałość zależy od rodzaju wykorzystanego drzewa.
Drewno klejone z kolei to wyjątkowo mocny materiał, dostępny w różnych kształtach i rozmiarach. Powstaje ono w wyniku łączenia cienkich, suszonych desek, zwanych lamerami. Wcześniej wszystkie naturalne niedoskonałości takie jak otwory, sęki są usuwane, dzięki czemu drewno jest wyjątkowo gładkie i wytrzymałe. Jego ogromną zaletą jest brak konieczności dodatkowej impregnacji. Jest ogniotrwałe, wytrzymałe, odporne na odkształcenia oraz działanie czynników atmosferycznych, w tym promieniowanie UV. Jednocześnie jest bardzo lekkie. Konstrukcje z drewna klejonego nie paczą się ani nie rozwarstwiają.
Gdzie wykorzystuje się drewno lite, a gdzie klejone?
Drewno lite stosuje się często do budowy elementów architektury ogrodowej ze względu na naturalny, estetyczny wygląd. Jest wytrzymałe, jednak mniej trwałe niż drewno klejone, dlatego przy dużych i skomplikowanych konstrukcjach przeszkodą może być jego tendencja do kurczenia się i paczenia.
Drewno klejone jest dużo trwalsze, nie traci kształtu z biegiem czasu. Jest także bardziej elastyczne, dzięki czemu łatwiej jest tworzyć z niego konstrukcje łukowate. Nie ma skłonności do „skręceń”, można budować z niego duże, skomplikowane obiekty. Najczęściej wykorzystuje się je do produkcji mebli, podłóg, schodów i elementów konstrukcji dachów.