Po co suszy się drewno?
- Szczegóły
Wiele osób słyszało o suszeniu drewna. Osoby spoza branży budowlanej zastanawiają się jednak, po co się je przeprowadza. Drewno, po ścięciu drzewa, naturalnie wysycha. Schnąc zmienia swoje wymiary. Jeśli ma być podstawą konstrukcji domu, absolutnie nie może zmieniać swojej struktury i „pracować”. Dlatego do budowy domów używa się drewna już wysuszonego, które przyjęło swoją docelową wilgotność i kształt.
Błędy w suszeniu
Drewo suszone w odpowiedni sposób ma dużo walorów konstrukcyjnych i estetycznych. Nieprawidłowe suszenie może jednak powodować defekty. Niezachowanie podstawowych reguł suszenia może doprowadzić do paczenie się drewna, pęknięć, lub nierównego wysuszenia drewna. Umiejętnie trzeba także podejść do procesu suszenia drewna pozyskanego z drzew iglastych. Suszenie w zbyt mocnych parametrach może doprowadzić do wyciekania żywicy. Podczas suszenia czasami dochodzi do wypadania sęków. Wynika to z tego, że jeśli są zepsute, mogą ulec obluzowaniu. Źle suszone drewno może mieć jeszcze inne defekty, często przypisywane konkretnym gatunkom. Na sośnie pojawia się sinizna, na dębach tzw. plamy atramentowe lub wewnętrzne przebarwienia. Buk, przez zaparzenia, może mieć ciemnobrązowe smugi w przekroju poprzecznym. Drewno suszone najlepiej jest więc kupować od doświadczonego dostawcy,
Suszenie idealne
Suszenie drewna nie jest łatwym zadaniem, jeśli nie ma się o zachodzących w drewnie procesach odpowiedniej wiedzy. Źle wysuszone drewno może mieć negatywny wpływ na konstrukcję i bezpieczeństwo domu – zarówno to zbyt wilgotne, jak i zbyt suche. Drewno powinno być wysuszone odpowiednio do przeznaczenia. I tak np. wilgotność wymagana dla drewna służącego do budowy budynku zamkniętego z ogrzewaniem do 6-12%, otwartej zabudowy zadaszonej 12-18%, ale drewno parkietowe powinno mieć wilgotność na poziomie 8-12%, okienne – 10-15%, a to służące do wykończenia wnętrza tylko 6-10%.